Maszyny czyszczące na duże i wielkie powierzchnie

Maszyna czyszcząca Taski Swingo XP-R i Taski Swingo 5000

Masz dużą powierzchnię, którą trzeba posprzątać i wyczyścić? Może właśnie zastanawiasz się nad kupnem nowej maszyny czyszczącej? Nie wiesz, jaką maszynę wybrać, na co zwrócić uwagę oraz czy spełni ona Twoje wymagania? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Wybór maszyny czyszczącej – na co zwrócić uwagę

Decyzja, którą maszynę czyszczącą wybrać to nie lada wyzwanie. Głównie dlatego, że na rynku istnieje sporo marek, a do tego każda z nich ma do zaoferowania co najmniej kilkanaście modeli. Zatem co wybrać? Wydaje się oczywiste, że jednym z najważniejszych aspektów powinna być niska awaryjność maszyny. Ma ona pracować przez większość dni w roku, działając niejednokrotnie przez kilka godzin dziennie. Co więcej, może być używana przez różne osoby, a nawet w różnych miejscach. Właśnie dlatego jakość i solidność wykonania urządzenia powinny być priorytetem.

Niestety nawet najlepszej maszynie na świecie może zdarzyć się awaria lub po prostu maszyna powinna przejść przegląd . Wtedy dobrze jest się upewnić, że w Polsce działa autoryzowany serwis, który szybko i sprawnie dokona potrzebnej renowacji. Co jeszcze jest ważne przy wyborze takiej maszyny? Łatwość obsługi. Wiadomo, że osoba, która ma zostać operatorem powinna przejść krótkie szkolenie dotyczące tego, jak prawidłowo obsługiwać maszynę przed i po zakończeniu pracy oraz jak dbać o nią, żeby przedłużyć jej żywotność.

Może Taski?

Prezentowane przez nas maszyny szwajcarskiej marki Taski zostały zaprojektowane w sposób ergonomiczny, intuicyjny i innowacyjny. Są solidnie zbudowane, a w razie konieczności dokonania przeglądu, czy szybkiego usunięcia awarii, polski, autoryzowany serwis służy pomocą. Obsługa maszyn jest prosta, przez co szkolenie nowych pracowników, których zadaniem będzie obsługa maszyn, nie stanowi problemu. Dodatkowo sporo materiałów znajduje się również w internecie, w tym na naszej stronie. Codzienne serwisowanie maszyny jest intuicyjna np. dzięki oznaczeniu na maszynie na żółto miejsc kontrolnych, które trzeba sprawdzić przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy.

Maszyny do dużych powierzchni

Zacznijmy od przedstawienia maszyn, które są w stanie wyczyścić powierzchnie do 10 tys. metrów kwadratowych.  Maszyny takie można podzielić na trzy typy. Pierwszy to maszyny prowadzone przez operatora. Oznacza to, że osoba używająca maszyny stoi za nią i kierują nią, równocześnie idąc za maszyną. Przykładowymi urządzeniami z tego segmentu są Taski Swingo 1255, Taski Swingo 1650 lub Taski Swingo 1850. Wszystkie te maszyny mogą być wyposażone w podwójne tarcze, na których można zainstalować szczotkę szorującą lub odpowiednio dobrany do rodzaju powierzchni pad. Warto zwrócić również uwagę na sposób podawania roztworu roboczego, który skonstruowano tak, aby zużywał jak najmniej preparatu. Pozwoli to zaoszczędzić na środkach chemicznych i przy okazji wesprzeć środowisko naturalne. Wpływa to także na rzadszą konieczność wymiany zbiorników z roztworem, przez co praca jest znacznie efektywniejsza.

Ale jazda!

Drugi rodzaj automatu czyszczącego do dużych powierzchni jest skonstruowany tak, że operator kieruje maszyną siedząca niej. Takie urządzenia najczęściej widzimy w hipermarketach, gdzie sprzątają na bieżąco posadzki sklepowe.  Urządzenia te są zwinne, dobrze się nimi kieruje. Dodatkowo nie rozwijają dużych prędkości, dzięki czemu łatwo nimi zahamować, co z kolei pozwala na używanie ich między innymi osobami. Z drugiej strony prędkość,  jaką operuje pozwala na znacznie szybsze posprzątanie powierzchni niż w przypadku maszyny prowadzonej maszynę prowadzoną przez kontrolera.  Zapewne dodatkowym atutem jest cicha praca tych maszyn oraz ich doskonała erogonomia, dzięki czemu czyszczenie nie jest męczące. Przykładem takich maszyn mogą być: Taski Swingo 2500 lub Taski Swingo 2100.

Ostatnim rodzajem maszyn, które nadają się do powierzchni do 10 tys. metrów kwadratowych są np. Taski Swingo XP-R i Taski Swingo XP-M. W tym przypadku operator, po przygotowaniu maszyny, kieruje urządzeniem stojąc na nim. Wygląda to tak, że urządzenie ma specjalnie przygotowane miejsce, na którym staje operator i porusza się wraz z maszyną. Pozwala to osobie obsługującej na przykład na lepszą widoczność  – nadaje się więc do galerii handlowych, gdzie często trzeba operować między wieloma osobami. Taki sposób prowadzenia maszyny jest też wygodny dla operatora bo pozwala na trzymanie wyprostowanej sylwetki. Maszyny tego typu posiadają oczywiście wszystkie zalety maszyn. To znaczy są efektywne, niezawodne i ergonomiczne.

TASKI Swingo XP-R
Taski Swingo XP-R

Czyszczenie wielkich powierzchni

Dwa urządzenia z parku maszynowego Taski nadają się do sprzątania powierzchni posiadających nawet 45 tys. metrów kwadratowych – to wielkość ponad sześciu standardowych, pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Z takim zadaniem poradzą sobie maszyny Taski Swingo 4000 oraz Taski Swinog 5000.

Projektanci maszyn pomyśleli nie tylko o czyszczonych powierzchniach, ale równie dużo wysiłku włożyli w komfort pracy kontrolera. W związku z tym oba modele obsługuje operator, który siedzi na wygodnym, dostosowanym i ergonomicznym fotelu.  Ponadto poziom hałasu jest na tyle nieduży, że nie wymaga stosowania dodatkowych słuchawek wygłuszających nawet przy długim, całodziennym sprzątaniu dużej powierzchni.

Taski Swingo 5000
Taski Swingo 5000

Jak sprawdzić ile maszyna jest w stanie posprzątać?

W specyfikacji każdej maszyny znajduje się jej wydajność teoretyczna, czyli ile metrów kwadratowych dana maszyna jest w stanie posprzątać w ciągu godziny. Dla przykładu najmniejsza z omawianych w tym artykule maszyn, tj. Taski Swigo 1255 w wersji Power BMS, jest w stanie w ciągu godziny wyczyścić powierzchnię o wymiarach 2475 metrów kwadratowych, a największa maszyna (Taski Swingo 5000) aż 7875 metrów kwadratowych. Innymi słowy dana maszyna może posprzątać wskazaną w specyfikacji powierzchnię tylko wtedy, kiedy będzie ustawiona na maksymalną prędkość sprzątania i będzie operowała w linii prostej. Taka sytuacja jest tylko teoretycznie możliwa – właśnie, tylko teoretycznie. Praktycznie mamy do czynienia z przeszkodami, czasem maszyna czyszcząca musi zwolnić, żeby dokładniej wyczyścić daną część podłogi. Również wszelkiego rodzaju zakręty i nawrotki powodują, że operator musi zwolnić prędkość maszyny. Ponadto maszyny często operują wśród klientów lub pracowników.

Te wszystkie czynności powodują, że nie jest możliwe zachowanie teoretycznej sprawności urządzenia. Praktyczną wydajność maszyny można wyliczyć np. dokupując do niektórych maszyn dodatkową opcję – TASKI Intellitrail, czyli moduł GPS. Pozwala on monitorować pracę maszyny lub po porostu obserwować i szacować ile powierzchni zostało posprzątane w ciągu godziny. Robiąc kilkanaście takich pomiarów dowiemy się w przybliżeniu, jaka jest wydajność praktyczna maszyny w naszych specyficznych warunkach. Taka wiedza pozwoli lepiej planować pracę pracowników.

Zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o naszych maszynach i proponowanej przez nas promocji. Wypełnij formularz na stronie kontaktu lub napisz e-mail.

Więcej o maszynach wspomnianych na naszej stronie znajduje się pod poniższymi linkami:

Szukasz maszyn na małe lub średnie powierzchnie? Zachęcam do przeczytania tego artykułu.

Zobacz również: